fbpx

Başkent Kişisel Eğitim

ROBOTİK KODLAMA

Okul hayatındaki başarı her öğrencinin farklı yollarla elde ettiği soyut bir kavramdır. Tüm amacın hedefe ulaşması olduğundan bu süreçte doğru eğitim şekilleri kişileri sistemli olarak başarıya götürecektir.  Son yıllarda birçok özel okulun müfredatına aldığı robotik kodlama ile dersler daha kolay anlaşılır olmuş ve donanımsal ekipmanların sunduğu kolaylık ise nitelikli iş gücünü arttırmıştır.  Eğitim alanında robotik kodlamanın sunduğu faydalar birçok öğrencinin yeteneklerini kullanmalarına yardımcı olduğu saptanmıştır. Çocuklarının geleceğini düşünen ebeveynler, kodlama konusunda oldukça kararlı olduklarını her fırsatta dile getirmektedirler.

Robotik Kodlama Nedir?

Genel anlamda elektronik devreler kullanılarak ve kodlama dilleri yardımıyla ihtiyaç duyulan yönde komut verme işlemine robotik kodlama adı verilir.  Değişen ve her gün yeniden gelişen teknolojiye ayak uydurmak için getirilen bu yenilikçi sistem, üretim odaklı olduğundan olayı erken yaştaki çocukların algılamalarına yardımcı olmaktadır. Robotik kodlamanın amacı mekanik cihazlarla kişilere zeka kazandırmaktır. Bazı özel rakam ve harflerle algılama düzeyinin arttırılması ile birçok farklılıklar oluşur.

Robotik Kodlama Eğitimi Nasıl Yapılır?

Gelişen dünya birçok kolaylığı sunarken aynı zamanda artan iş gücünü de çözüm odaklı hale getirmeye çalışır.  Yaratıcı düşünme, çözüm odaklı çalışma prensipleri ve her konunun teorik ve pratik alanıyla ilgilenmesi ortak amaçların yerine getirilmesini hedefler. Dersler, iş ve sosyal hayatta karşılaşılan tüm durumları robotik kodlama ile çözmek mümkündür. Bu alanda eğitimler özel uzmanlar tarafından belirli bir sistem üzerinde gidilerek kodlamaların anlamları araştırılarak yapılmaktadır.  Robotik ve kodlama eğitimi sertifikası programı dahilinde tüm beceri ve yetkinlik kazandırılarak başarının anahtarı kişilere verilir

Robotik Kodlama Eğitmenleri Ne Yapar?

Alınan robotik kodlama eğitimleriyle verilen sertifikalar, birçok devlet okulunda bilişim teknolojileri, teknoloji tasarım ve ders dışı clup egzersiz alanları açma yetkisi verir. Ayrıca bu eğitimi alan eğitmenler Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel öğretim kurumlarında, kurslarında, kreş ve anaokullarında öğrencilere robotik kodlama ve yazılım eğitimi verilir. Bu eğitim için özel atölyelerin olması ve tüm gerekli malzemelerinde bulunması gerekir.   İllerde yer alan belediyelerin açtığı sosyal etkinlik merkezlerinde robotik kodlama ve yazılım öğreticisi olarak görev alınabilir.

Robotik Kodlamanın Amacı Nedir?

Bu sektörde varlığını ve becerisini kanıtlamak isteyenlerin aldığı eğitimler sonucunda çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin ilgilendikleri alanda daha başarılı olmaları, odaklanma süreçlerinin daha kısa olması ve hızlı düşünme kapasitesinin arttırılmasıyla beceri kazandırılması sağlanır. Başarının en önemli alanı olan robotik kodlama, verilen eğitimlerle daha kapsamlı hale getirilmektedir. Robotik kodlama eğitimi alan eğitmenlerin bu alanda gösterdiği ve verdiği ip uçlarla daha pratik bir düzenin olacağı kişilerin yaşamını daha çok kolaylaştıracaktır. İnsan beyninin daha hızlı çalışmasını ve ayrı loblarda hafızaya kazımasını sağlayan robotik kodlama sayesinde açıkça görülüyor ki başarı daha üst seviyelere çıkmaktadır. Uygun zaman diliminde ve farklı statüde yer alan tüm kodlama aşamaları uzman eğitmenler tarafından yazlım şeklinde yapılmaktadır.

Robotik Kodlama Eğitiminin Fiziksel Durumu

Son yıllarda birçok ebeveyn tarafından tercih edilen robotik kodlama öğrencilerin hem okul hemde sosyal hayatını daha başarılı ve daha sistemli hala getiriliyor. Robotik kodlama sistemi pahalı olduğundan dolayı şimdilik bazı okullarda ve ilgili kurumlarda yer alırken zamanla bu açının genişleyeceği bilinmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı robotik kodlama sistemini müfredata uygun şekilde getirerek öğrencilerin eğitimi için uygulayacaktır. Donanımsal ekipmanların özellikli olması ve kişilere göre ayrı şekillenmesiyle eğitimlerin belli statü içinde yapılması gerekir. Bu açıdan herhangi bir  eğitim merkezine kayıt yaptırmak ve bu alanda eğitmen olabilmek için yüz yüze eğitim ile  tüm program bitirilir. Robotik kodlamanın sağladığı faydaların yanı sıra fiziksel olarak var olması ilgilenen kişilerin daha verimli olmalarına yardımcı olmaktadır.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım

TOP
Formu Doldurun, Sizi Arayalım
WhatsApp chat