Başkent Kişisel Eğitim

BAĞIMLILIK TERAPİSİ SERTİFİKASI

Bağımlılık, günümüzde birçok farklı alanda insan sağlığını olumsuz yönde etkiler.  Davranış değişiklikleri, oto kontrol sağlayamama, sıkıntı, stres, hayattan zevk alamama, depresyon ve daha birçok psikolojik sıkıntı neredeyse hayatı önemli derecede zorlaştırmaktadır.  Bu sebepten dolayı bağımlı olan bireylere yardımcı olabilmek adına onları bu durumdan kurtarabilmek için bağımlılık danışmanlığı sertifikasına sahip olmak ve hayat tarzlarını yeni baştan şekillendirmek için kurs seanslarına katılım sağlanır. Bağımlılık danışmanlığı sertifikası için uygun merkezlerden profesyonel  destek alınmalıdır.

Bağımlılık Terapisi Seanslarında Tedavi Yöntemleri

Kişilerde genellikle alkol, sigara ve madde bağımlılığı vakaları daha fazla görülmektedir.  Yapılacak psikoterapi seanslarıyla bağımlıların okul, iş ve özel hayatlarında daha üretken olmaları sağlanır. Bireysel ve grup haline yapılan tedavi programlarında deneyimli bağımlılık danışmanları sistemli bir şekilde yürütmektedir.   Herhangi bir nesneye karşı bağımlı olan bireyleri ilaç tedavisi ile kazanmak mümkündür.  Bu ayrımı yapabilmek için gerekli eğitimlerden geçen bağımlılık danışmanları uygun şekilde aldıkları eğitimlerle uygulamaktadır. Bağımlılık danışmanları ilk olarak bağımlı olunan yabancı maddeden arındırma tedavi programını uygular. Kullanılan maddenin tamamen ortadan kaldırılması vücudun arındırıldığı anlamını taşır.  Daha sonra uzun süreli bir psikoterapi programı uygulanır. Kişilerin bağımlılık derecelerine göre seans süresi ve sayısı da değişiklik gösterir.

Bağımlılık Terapisti Nasıl Olunur?

Herhangi bir maddeye veya nesneye bağımlı olan kişilerin ruhsal ve bedensel sorunlarıyla ilgilenmeleri için mutlaka uzman kişiler tarafınca desteklenmesi gerekir. Bu sebepten dolayı adayların bu sertifikayı veren merkezlerin kurs alanına kayıt yaptırmaları atılacak ilk adımdır. Uzman eğitmenler tarafından verilen dersler neticesinde, bağımlı kişilerin daha sağlıklı ve eski tarzlarından kurtulmaları sağlanır. Verilen eğitim saatleri sonunda yapılan değerlendirmeler neticesinde kişiler, bağımlılık danışmanlığı sertifikası almaya hak kazanırlar.  İnsanların yaşamını tehdit eden tüm bağımlılık şekilleri uzman eğitmenler tarafından en aza indirilir.

Bağımlılık Terapisti Sertifikasını Kimler Alabilir?

Bağımlılık danışmanlığı sertifikası için alınan eğitimler birçok farklı bağımlılık sorununun çözümünü sağlar.  MEB onaylı sertifikaya sahip olmak isteyen her birey eğitim merkezlerine giderek başvuruda bulunabilirler. Psikologlar, psikiyatrlar, çocuk gelişim uzmanları, psikolojik danışmanlar, sosyal hizmet uzmanları, rehber öğretmenler, okul öncesi mezun adayları, sınıf öğretmenleri, pedagoglar, konuşma terapistleri, kreşte hizmet veren personel ve tüm bu bölümlerin son sınıfında okuyan öğrenciler bağımlılık danışmanlığı sertifikasına sahip olma hakkına sahiptirler.

Bağımlılık Terapisi Sertifikasının Sunduğu Faydalar

Genel olarak bakıldığında bağımlı kişilere yardımcı olabilmek adına alınan bağımlılık danışmanı sertifikası ek unvana sahip olmayı da destekler. Bu kapsamda sertifikanın sunduğu faydalar;

 • Bireyler bu sertifikadan sonra kendilerine ait danışmanlık merkezi açabilirler.
 • Rehabilitasyon merkezlerinde görev alınabilir.
 • Aktif çalışılan bir kurumun dışında bağımlılık tedavisi için uzmanlık hizmeti verilir.
 • Kadın ve Aile Sağlığı merkezlerinde bağımlılık danışmanı olarak hizmet verilebilir.
 • Bağımlılık danışmanlığı sertifikası sayesinde ek gelire sahip olunur.

Bağımlılık Terapisi Sertifikası Nasıl Alınır?

Onlıne şekilde uzaktan verilen dersler neticesinde toplam 3 ay süreyle kesintisiz eğitimler verilir. İnternet aracılığı ile kullanıcı adına yüklenen program her gün düzenli olarak aktarılır. Bireyler almaları gereken bu eğitimler neticesinde bağımlılık danışmanlığı sertifikasına sahip olurlar. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikayla birçok bağımlılık türü düzenli tedavi programlarıyla giderilir.

Bağımlılık Terapisi Sertifikası İle Hangi Bağımlılıklar Çözümlenir?

Herhangi bir maddeye veya nesneye bağımlı olan bireyler sosyal hayattan tamamen soyutlar ve psikolojik olarak kendilerini daha rahatsız hisseder.  Bu durumda olan birçok kişi özel tedavi programlarıyla hayata kazandırılır. Bu merkezde eğitimlerle ve gerekli tedavi programlarıyla yardımcı olunabilen bağımlılık türleri aşağıda belirtildiği gibidir. En çok bilinen bağımlılık türleri;

 • Alkol Bağımlılığı
 • Sigara Bağımlılığı
 • Uyuşturucu(madde) Bağımlılığı
 • Kumar Bağımlılığı
 • Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı
 • Alışveriş Bağımlılığı
 • Seks Bağımlılığı
 • Yemek Yeme Bağımlılığı
 • Aşk ve İlişki Bağımlılığı
 • İş Bağımlılığı

Her farklı bağımlılık türüne göre danışmanlar tarafından öngörülen tedavi programları çeşitli olarak kişilerin yaşam kalitesini önemli derecede arttırır. Özel merkezlerde aktif olarak alınan eğitimler sonucunda bir kişinin mutlu olması sağlanır.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım

TOP
Formu Doldurun, Sizi Arayalım
WhatsApp chat