Başkent Kişisel Eğitim

DOĞUM KOÇLUĞU

Anne adayları, hamilelik dönemlerinde tarifsiz bir heyecan ve mutluluk yaşarken, aynı zamanda doğum konusunda bazı endişelere kapılarak daha gergin olabilirler.  Kadınlar için hamilelik süreci oldukça farklı bir süreçtir. Fizyolojik ve psikolojik olarak değişikliğe neden olan hamilelik dönemi, profesyonel doğum koçlarıyla daha kolay ve eğlenceli geçmektedir. Anne adaylarının doğum korkusu, bebeklerinin sağlığı ve kendilerinde görünen birçok farklı durumdan dolayı daha gergin ve sinirli olmaları gayet normal bir durumdur. Bu zamanı atlatmak ve doğuma daha bilgili ve kaliteli şekilde gitmenin tek yolu doğum koçlarından alınan destekle olacaktır. Doğum koçları ise aldıkları eğitimler doğrultusunda kazandıkları sertifikaları kullanarak anne adaylarına yardımcı olurlar. Anne adayları, hamilelik dönemlerinde tarifsiz bir heyecan ve mutluluk yaşarken, aynı zamanda doğum konusunda bazı endişelere kapılarak daha gergin olabilirler.  Kadınlar için hamilelik süreci oldukça farklı bir süreçtir. Fizyolojik ve psikolojik olarak değişikliğe neden olan hamilelik dönemi, profesyonel doğum koçlarıyla daha kolay ve eğlenceli geçmektedir. Anne adaylarının doğum korkusu, bebeklerinin sağlığı ve kendilerinde görünen birçok farklı durumdan dolayı daha gergin ve sinirli olmaları gayet normal bir durumdur. Bu zamanı atlatmak ve doğuma daha bilgili ve kaliteli şekilde gitmenin tek yolu doğum koçlarından alınan destekle olacaktır. Doğum koçları ise aldıkları eğitimler doğrultusunda kazandıkları sertifikaları kullanarak anne adaylarına yardımcı olurlar. 

Doğum Koçu Nedir?

Anne adaylarının hamilelik süresinde yanlarında olarak her konuda onlara destek olmak ve doğum serüvenini teknik yollarla anlatmaktır. Onlara verilecek her destekte doğru bilgilerle kafalarındaki soru işaretlerini atarak yanıt vermek bu işin ana konusudur. Anne karnında her geçen gün büyüyen bebekleri hakkında da gerekli detayları deneyimli şekilde aktaran kişilere doğum koçu adı verilmektedir.

Doğum Koçluğu Sertifikası Almak İçin İzlenmesi Gereken Yollar

Doğum koçu olabilmek için zorunlu olan bir sertifikaya sahip olmak gerekir. Doğum koçu olmak isteyen kişiler bu konuda eğitim veren özel merkezle görüşerek uzaktan ve yüz yüze eğitimler eşliğinde hamilelik ve doğum hakkında tüm dersleri başarı ile geçerler. Eğitimler uzmanlar eşliğinde yüz yüze yaklaşık 30 saat olarak verilmektedir. Yetişkinler verilen eğitimler neticesinde aldıkları doğum koçluğu sertifikasıyla birçok alanda hizmet vermeye hazırdırlar. Son yıllarda yeni bir meslek dalı olması sebebiyle çok bilinmese de, birçok kişi bu mesleği ilke edinerek anne adaylarının yanında olmaktadırlar.

Doğum Koçluğu Eğitimi Kimlere Verilir?

Anne adaylarına en özel destek veren doğum koçları bu mesleği yapabilmeleri için bazı kriterlere de sahip olmaları gerekir.  Doğum koçluğu yapmak isteyen kişiler bu sertifikaya sahip olamayabilir.  Doğum koçluğu eğitimine katılan her birey belirli bir beceri kazandıktan sonra doğum koçluğu öğrenim belgesi almaya hak kazanır.  Eğitme katılan herkes belirli bir değerlendirme yapılarak sertifikalarına söylenen tarihte kavuşma hakkına sahiptir.  Bambaşka bir meslek edinmek için doğum koçluğu alternatifini değerlendirilebilir. Anne adaylarının bu zorlu ve heyecanlı bekleyiş süresinde doğum koçları ellerinden gelen tüm desteği vererek minik misafirin daha kolay şekilde gelmesini sağlarlar.

Doğum Koçluğu Sertifikası Ne İşe Yarar?

Doğum koçluğu sertifikası alan kişiler bu alanda birçok kurum ve kuruluşta hamile kadınlara eğitim vermesi için görevlendirilir. Doğum koçluğu sertifikası bu aşamada devreye girerek, danışan hamilelere en doğru ve en net bilgilinin verilmesiyle görevin başlaması anlamını taşır. Doğum koçluğu sertifikası sayesinde istenilen şehir ve ülkede doğum koçluğu aktif bir şekilde yapılabilir.  Hastaneler, doğum ile ilgili özel klinikler veya birçok bu alanda hizmet veren yerlerde doğum koçluğu sertifikası kişiye istihdam sağlayacaktır. En özel ve güzel görev ise dünyaya gelemeye hazırlanan bir bebeğin anneye kattığı müthiş duyguyu yakından görmek olacaktır.

Doğum Koçluğu Sertifikası Derslerinde Verilen Özel Eğitim

Doğum koçluğu sertifikasına ulaşmak için merkezin sunduğu ders başlıklarına çok dikkat etmek gerekir. İşte Doğum koçluğu sertifikası için görülecek ders başlıkları;

                                    - Doğuma ve anneliğe hazırlık sürecindeki en önemli danışmanlık olanağı

                                    - Anne adaylarına hızlı psikolojik destek

                                    - Gebelik ve doğum psikolojisi, anne ve bebek ilişkisi

                                    - Doğal doğum felsefeleri

                                    - Temel doğum bilgisi

                                    - Bireysel danışmanlık teknikleri

                                    - Doğum koçu eğitimi

                                    - Gebelik sonrasında lohusalık ve emzirme dönemlerinde görülen psikolojik sorunlar

                                    -  Gebelikte beslenme ve anne sütü

                                    -  Emzirme teknikleri

                                    -Lohusalık ve yeni doğan bebek bakımı

                                    -Doğal olarak nefese ilk giriş

                                    - Gebelikte yoga ve pilates dersleri

                                    - Profesyonel sunum teknikleri

                                    - Yetişkin eğitimi

                                    Yukarıda belirtilen ana ders başlıkları aracılığı ile verilen doğum koçluğu daha doğru ve daha özel olarak yapılır. Doğum koçluğu sertifikası için alınması gereken derslerin kısa özeti bu şekildedir.

                                   

Formu Doldurun, Sizi Arayalım

TOP
Formu Doldurun, Sizi Arayalım
WhatsApp chat