Başkent Kişisel Eğitim

RESİM ANALİZİ VE RESİM TESTLERİ UYGULAYICI SERTİFİKASI

Resim analizi, son yıllarda birçok kurum ve kişi tarafından yaygın şekilde yapılmaktadır. Özellikle çocukların iç dünyalarına giden yol çizdikleri nesne ve objelerin görüntüsünden ileri gelir. Çocukların dünyasında yaşanan tüm gerçekleri resim analizi önemli bir paya sahip olmaktadır.  Çocukların iç dünyalarını göstermeleri için yaptıkları resimler ilgili eğitimciler tarafından incelenerek bir karara bağlanır. Verilen son notla çocukların yapısı ve içyapıları kolay bir şekilde anlaşılır.  Bu kapsamda çocukları açısından sorun yaşayan anne babalar resim analizi ve resim testleriyle kolay bir şekilde çocukların iç dünyalarını sadece bir kâğıt üzerinden öğrenme şansı yakalarlar. Resim analizi yapabilmek için gerekli donanıma ve yeterli bilgiye sahip olmak gerekir.

Resim Analizi Nedir?

Belirli yaştaki çocukları yakından tanımak ve iç dünyalarındaki çatışmaları görebilmek ve çözümlemek için resim yapmaları istenir. Yaptıkları her karakterde ve objede çocukların hayal güçleri ve psikolojik durumları belli olacaktır. Resim analizi adı verilen bu yöntem ile eğitimciler problemlerin çözümü ve çocukların isteklerini ortaya koyabilir.  Çocukların serbest olarak yaptıkları çizimler analizin en temel yapı taşıdır. Bu nedenden dolayı resim analizleri ile bir çocuğun davranışlarını ve düşüncelerini en net şekilde öğrenme fırsatı yakalanmış olur. Çocukların hayat tarzlarını, içinde yaşadıkları dünyayı, aile yapılarını ve psikolojik durumlarını kâğıda aktararak analiz etmede yardımcı olarak sunarlar. Uzman eğitmenler aldıkları dersler sonucunda bu resimleri ve testleri uygulayarak analiz ederler.

Resim Analizinin Faydaları

Birçok kurumda ve kuruluşta uzman eğitimcilerin eşliğinde çocuklara yaptırılan resimler analizden geçerek tedavinin şeklini ortaya koyar. Resim analizi ve resim testleri birçok alanda fayda sağlar. Özellikle içine kapanan ve kendini ifade etmekte zorlanan çocukların ufkunu açmak için tedavi yöntemlerinin en iyi şekilde belirlenmesi gerekir.  Resim analizi ile çocukların kaleminden yapılan resimler gelişim psikolojisi bakımından önemli ipuçları verir. Yaşadığı korkunç bir olayı veya onu çok mutlu eden bir günü çizdiklerinden dolayı birçok sorunda uzmanlar tarafından giderilir. Sertifika eğitimleri eksiksiz olduğunda resim analizleri daha doğru şekilde yapılır. Uzman eğitimcilerin resim analizleri konusunda sürekli olarak kendilerini yetiştirmeleri daha faydalı analizlerin olmasını sağlar. Çocukların daha kaliteli bir geleceğe sahip olmaları için analizlerden çıkan değerlendirme ebeveynlere bir ışık niteliğinde olacaktır. Bu sayede resim analizleri için uygun görüldüğünde bir uzman eğitimci ile görüşme sağlanabilir.

Resim Analizi ve Resim Testleri Uygulayıcı Sertifikası İçin Ne Yapmak Gerekir?

Genel anlamda çocuklar en savunmasız varlık olduklarından dolayı yaşadıklarını yetişkinler gibi dile getiremezler.  Bunun için en çok sevdikleri resim yapmakla, kendilerini ifade etme fırsatı da yaratmış olurlar. Çocuklar resim yaparken kendi kendilerine kaldıklarından dolayı en doğru çizimi gerçekleştirirler.  Resim testleri ve resim analizlerinin yapılabilmesi için uzmanlara ihtiyaç duyulur. Uzmanlar ise belirli bir eğitimden geçerek kazandıkları sertifikayla uygun olan kurumlarda meslek sahibi olurlar.  Resim analizi ve resim testleri sertifikası için hazırlanan programlar yaklaşık 2 ay sürer. Bu süre zarfında eğitimin ana başlıkları gösterilir.  Hak edilen bu sertifika çocukların kendilerini resim sayesinde anlatarak eğitimcilerin daha rahat  anlamalarına yardımcı olurlar. Uzman eğitimciler ise yaşanılan psikolojik sorunları veya çok mutlu bir olayı resimlerden analiz ederek sonuca giderler.

Resim Analizi ve Resim Testleri Uygulayıcı Sertifikasını Kimler Alabilir?

Bu alanda sertifika alabilmek için önerilen şartlara uyum sağlamak gerekir.  Tüm şartlar uygun görüldüğünde eğitim için süre. Başlar. Resim analizi eğitimine psikologlar, psikoloji danışmanlar ve bu bölümlerin öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri ve mezunları bu sertifika eğitimine katılarak özverili şekilde çalışma fırsatı bulabilirler.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım

TOP
Formu Doldurun, Sizi Arayalım
WhatsApp chat