RICCON MASAL TERAPİSİ DERNEĞİ ONAYLI

MASAL TERAPİSİ EĞİTİM SERTİFİKASI

Çocukların hayal dünyasını yansıtan en önemli araç masallardır. Masal ile çocukların ihtiyaçları, beklentileri ve istediklerini anlamak daha eğlencelidir. Masal ve hikâyelerin içinde çocukların kendilerine ait dünyasını anlamak çok daha kolay olacaktır. Masal ile onların küçük hayallerini anlarken, yanlarında olan masal terapistleri açığa çıkmamış problemleri de anlarlar. Masal dünyasıyla çocukların iç dünyasına girmek için ise belirli bir eğitimden geçme şartı aranır. Bu sayede masal ile anlaşılan küçük problemler büyük sıkıntıların önüne geçer.

Masal Terapisti Nedir?

Masal terapistleri, 3-13 yaş grubu çocukların iç dünyasında yaşadıkları karmaşık yaşamlarını, gördükleri psikolojik sorunlarını, aile içinde yaşanan şiddet ve travmaları masal tekniği ile anlayıp çözüme kavuşturan kişiye denir. Masal terapisti çocuklara bu yöntem ile içsel çatışmalarının azalmasında ve duygusal açıdan kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olur.  Bu konuda gerekli olan eğitimler neticesinde alınan sertifikalar önemli yerlerde kişilere istihdam sağlar.

Masal Terapistinin Görevleri

Masal terapistleri, çocukların kişisel dünyalarını geliştirirken oluşan sıkıntıları da eğlenceli bir havada çözer.  Aile içinde zarar gören ve bunu kimseyle paylaşamayan çocukların iç dünyasına inerek asıl sorunu ortaya çıkarır. Masal anlatması istenen çocuk karşısındaki uzmana vermek istediği mesajı bu hikayenin içinde üstü kapalı şekilde anlatmış olur. Masal terapistleri ise çocuğu bu sıkıntılı dünyadan çıkarıp daha yaşanabilir bir ortama hazırlar. Masal dünyası içinde kendi hayallerini kuran ve bunu en iyi şekilde yansıtan çocuklar bu sistem ile kendilerini daha iyi ifade etme şansını yakalarlar.

Masal Terapisi Eğitimlerinin Başlıca Ana Konuları

Çocukların içinde bulunduğu sosyal çevreyi daha iyi tanımak ve kişilerle olan ilişkilerini daha iyi kavrayabilmek için masal anlama, dinleme ve uydurma eğitimlerinin alınması işe yarayacaktır.  Masallar verilen eğitimlerle en iyi şekilde nasıl dinlenir ve çocukların diliyle anlatılan masalların düğümünün çözülmesi için uzmanlar tarafından verilen dersler eşliğinde anlamak daha kolay olacaktır.  Öykü olarak masal, gelişim aracı olarak anlatılan masal ve psikoterapi olarak verilen masal türleriyle tüm dersler bu çerçevede yapılarak Riccon Academy ve masal terapistleri onaylı sertifika alınır. Kişiler düzenli olarak gördükleri eğitim dersleriyle masal terapisti olarak görev yapabilirler.

Masal Terapisi Sertifikası Nasıl Alınır?

Tüm dünyada çok farklı şekil ve tarzda uygulanan masal terapisi dersleri son yıllarda gelişen teknoloji ile sürekli kendini geliştirmiştir.  Çocuklarla zaman geçirmekten hoşlanan ve onların sıkıntılarına masal ile köprü kurmak isteyen herkes bu sertifikaya sahip olabilir. Yaklaşık olarak eğitim merkezinde 2 ay süreyle ders gören kişiler, sonunda uzman eğitmenler tarafından yapılacak değerlendirmelerle  masal terapisi sertifikasını alırlar.  Videolu ve teorik olarak anlatılan dersler ile çocuk psikolojisi takip edilir. Eğitimler onlıne şekilde yapılır ve yüz yüze fikir üretme eğitimleri ile kursiyerlerin sertifikaları kazandırılır.  Masal terapisi sertifikası ile birçok anaokulu, kreş, okul ve diğer kurumlarda iş imkânı sağlanır.

Masal Terapisinin Çocuklara Kattığı Olumlu Yönler

Masal terapileri ile çocuklar kendilerini daha güvende ve duygusal olarak belirli bir yeterlilikte hisseder.  Bu şekilde kendine güvenen ve dünyaya daha farklı bir pencereden bakan çocuk olurlar. Çocukların geçmişte yaşadığı büyük travmatik olaylar bu terapi ile azaltılıp daha mutlu bir çocuk olmaları sağlanır. Terapistler eşliğinde çocukların içe kapanık halleri çözümlenerek daha sosyal ve daha aktif birey olmaları sağlanır. Geçmişte evde veya okulda karşılaştıkları her kötü zaman dilimi silinerek onların kendilerine olan saygısı ve sevgisi tekrar bu eğitimlerle kazandırılır. Masal terapistleri çocuklara sordukları bir kaç soru ile onların psikolojisini genel olarak anlayıp tedavi sürecine girerler.

Masal Terapisiyle Mutlu Çocuklar

Çocuklar var olan bir masalı veya kendi uydurdukları bir masalı anlatırken yaptıkları jest ve mimiklerle ne durumda olduklarını ifade etmiş olurlar.  Mutlu olmayan bir çocuğun geçmişinde yatan sorunları profesyonel şekilde çözümlenerek hayata geçirilir. Masal anlatmaya başlayan çocuk aslında hayatının da kısa özetini eğitmenine yansıtıyordur.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım

TOP
Formu Doldurun, Sizi Arayalım
WhatsApp chat