Başkent Kişisel Eğitim

SPOR KOÇLUĞU

Sağlıklı yaşam için sporun önemi herkes tarafından açıkça bilinirken, doğru zamanda doğru sporun yapılabilmesi için uzman bireylerden destek alınması gerekir.  Ruhsal ve bedensel olarak bireyin daha güçlü olmasına destek olan spor koçluğu son zamanlarda özel meslek dallarından biri haline gelmiştir. Birçok spor merkezinde yer alan spor koçları belirli bir yaş grubuna hizmet vermektedir.

Spor Koçluğu Ne Anlama Gelmektedir?

Genel kapsamda spor alanlarında görev alan ve kişilerin doğru spor yapmalarına destek olan sağlıklı ve idealleri olan bireylere “spor koçları” adı verilmektedir. Spor merkezine sağlıklı bir yaşam sürmek için gelen kişilere neler yapabileceklerini anlatan ve aynı ortamda fiilen bu hareketleri gösteren spor koçları bu sektörde aranan kişiler olmuşlardır.  Sporcuların daha iyi ortamlarda spor yapmalarına yardımcı olarak, eksik veya yanlış olan kısımları hatırlatan deneyimli sporculardır. Sporu anlatabilmeleri için sporcu olmaları şarttır.

Spor Koçluğu İçin Sertifika Gerekir Mi?

Spor koçu, tek bir sporcuyu çalıştırmanın yanı sıra takım halinde olan sporcuların eksikliklerini kapatıp onların yanında olur. Takım halde verilen eğitimlerin yarattığı başarı ise sporcunun rotası haline gelmiştir.  Spor koçu olabilmek için mutlaka eğitim almalı ve bu eğitim sonucunda sertifikaya sahip olunmalıdır. Sporcu ve spor ile ilgilenenlerin aldıkları eğitim branşlarıyla kattıkları bilgiler sentezlenip bir programa dahil olurlar. Sonuç olarak spor koçluğu için sertifikaya sahip olmak en önemli temel kavramdır.

Spor Koçluğu Bir Meslek Dalı Mıdır?

 Dünyada ve Türkiye’de spor koçluğu tamamen bir meslek alanına girmiştir.  Yüzlerce spor salonunun açıldığı varsayılırsa spor koçları da buralarda maaş karşılığı görev alır. Spor yapmak isteyen herkesin yanında destek olan spor koçları, takım halindeki profesyonel sporculara da taktikler vererek başarılarının daimi olmasını sağlar.  Bu yüzden her tarz mekânda spor anlatan ve doğru sporun nasıl yapıldığını gösteren tüm spor koçları bir meslek dalına üyedir.  Spor koçluğu tamamen bir meslek dalıdır. 

Spor Koçluğu Eğitimi Nasıl Yapılır?

Özel eğitim merkezinde spor dalında kendini kanıtlamış olan uzman spor eğitmenleri tarafından verilen eğitimler sonucunda kişilere spor koçluğu sertifikası kazandırılır. Her spor çeşidinin gösterildiği ve uzaktan eğitim şekliyle de teorik bilgilerin verildiği eğitimler bir ay sürer ve ortalama olarak 160 saate kadar çıkar.  Verilen eğitimler sonucunda mutlaka bir değerlendirmeden geçen spor koçu adayları sertifikaya sahip olur olmaz istihdam alanlarında güvenle değerlendirilebilirler.

Spor Koçlarının Görev Alabilecekleri İstihdam Alanları

Spor koçluğu sağlıklı yaşam için görev alan kişilerin genel adıdır. Spor koçları çalışabilecekleri alanlarda değerlendirilmeleri koşulunda emeklerinin karşılığı olan ücreti maaş şeklinde alırlar. Spor Koçlarını çalışabilecekleri alanlar;

 • Spor salonları,
 • Diyet merkezlerinde,
 • Özel spor merkezlerinde,
 • Koçluk merkezlerinde,
 • Fitness salonlarında,
 • Sağlıklı yaşam için ayrılan merkezler( Spa, otel, hamam ),
 • Spor İle ilgili tüm alanlarda spor koçları görev alabilirler.

Spor Koçluğunu Kimler Yapabilir?

Ülkemizde son yıllarda yaygın olarak görülen spor koçluğu, önemli meslek grubu içinde yer alır. Bu meslek dalını  yapabilmek için doğru okulları bitirmek ve alanında uzman olan kişilerden seçilmesi gereklidir.  Spor Koçluğunu;

 • Beden eğitimi öğretmenleri,
 • Spor fakültesi öğrencileri ve mezunları,
 • Doktor, psikolog, hemşire,
 • Sosyal hizmetler uzmanı,
 • Koçlar gibi meslek dalıyla ilgilenenler veya bu bölümlerin öğrencileri spor koçluğu sertifikası almaya hak kazanmaktadırlar.

Spor Koçlarından Nasıl Destek Alınır?

Özel eğitim merkezlerinde alınan derslerden sonra değerlendirmeden başarı ile geçen  bireyler profesyonel bir şekilde spor koçluğu yapabilir. Sağlıklı yaşam için gayret gösterenler, Sporu hayat biçimi haline getirenler, Hastalığı sebebiyle çareyi sporda bulanlar ve sporun önemini çok iyi kavrayanlar spor koçlarından destek almak için tüm çabayı serf ederler. Takım halde spor yapmanın önemini kavramak isteyenler spor koçluğu mesleğine her zaman ihtiyaç duyarlar.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım

TOP
Formu Doldurun, Sizi Arayalım
WhatsApp chat