Başkent Kişisel Eğitim

MÜZİK TERAPİSİ

Müzik, dünyada evrensel dilin en eğlenceli ve en dinamik unsurudur. Kişileri ve ortamları birleştiren müziğin her çeşidi birçok yaşamı da olumlu yönde etkiler.  Müzik terapisi ile bireylerin yaşam sınırları genişletilip var oldukları durumdan başka konuma getirilmeleri daha kolay ve sistemli şekilde olur. Müzik terapisi için uzman terapistlerin var olması şarttır. Doğru müzikle, doğru kişiden performans beklemek daha verimli olacaktır.

Müzik Terapisi Nedir?

Genel olarak tanıma bakılacak olursa müzik terapisi, özel eğitim ve rehabilitasyon ortamında müziğin büyülü şeklini kullanan,  sonuca gitmek için notalardan ve melodilerden destek alınarak kişilere rehberlik etme durumudur. Bu bağlamda müzik terapisi için gerekli olan sertifikanın özel merkezlerde ve dalında uzman eğitmenler aracılığı ile verilmesi  tek dikkat edilecek konudur. Müzik terapisi genel olarak rehabilitasyon merkezlerinde ve özel eğitim kurumlarında verildiğinden dolayı eksiksiz şekilde yapılması gerekir.

Müzik Terapisinin Amacı Nedir?

Farklı melodiler ve seslerin birleştiği müzik terapileri kişilerin yaşam kalitesini artırmaktadır.  Duygusal açıdan kişilerin rahatlamaları sağlanır.  Müzik terapisi aynı zamanda sağlık tedavisi boyutunda da kullanılmaktadır.  İyileşmeye öncülük eden müzik terapileri ile hareketsiz olan bir hastanın tepkilerine bakarak tedavinin hangi aşamada olduğu açıkça anlaşılır.  Müzik terapilerinin en önemli amacı, bireylerin kendilerini daha iyi ifade etmelerine izin vermektir.  Bu terapi yöntemiyle depresyon, kaygı, ve zihinsel yorgunluklar kısa süre içinde tedavi edilerek başarılı bir sonuç elde edilir

Müzik Terapisti Ne Yapar?

Müzik terapistleri aldıkları eğitimlere karşılık olarak sertifikaya sahip olurlar. Resmi olarak isimleri müzik terapistleri olarak bilinen bu meslek grubu müziğin en iyi şekilde yansıtılmasında görev alırlar. Müzik terapisi, fiziksel, duygusal ve motivasyon açısından kendini iyi hissetmek isteyen kişilere verilen ders niteliğindedir. Müzik terapistleri ise tüm bu eksiklikleri gidermek için uygun notalarla kişilerin ruhsal açıdan mutlu olmalarını sağlar.  Müzik dinleyerek tedavi olan bireyler sonrasında kendilerini daha sakin  ve huzurlu hissederler. Bu açıdan müzik terapistleri hayattan soyutlanan kişileri tekrar kazanabilmek için melodilerden yardım alır.

Müzik Terapisti Sertifikası Eğitimleri

Bu meslek grubu birçok kişinin bozulan hayatını düzelterek ruhsal açıdan büyük rahatlama sağlar.  Müzik terapisi için sertifika eğitimi programı belirli konular üzerinde durmaktadır.  Alınan müzik eğitimleri sonucunda sertifikanın kişiye verilmesi bu eğitimin resmiyetini kazandırmak anlamını taşır.

Müziğin olduğu her yerde huzur, mutluluk ve rahatlama vardır. Bu sebepten dolayı kendini psikolojik olarak rahat hissetmeyenler için uzman terapistler eşliğinde verilen eğitimler kocaman bir mutluluğu da avuçlara vermiş olur. Müzik terapisinden yararlanmak isteyenler ise;

 • Birçok psikoloji rahatsızlığı bulunanlar
 • Kaygı, stres, depresyon ve zihinsel sıkıntısı bulunanlar,
 • Öğrenme zorluğu çeken engelli kişiler,
 • Ölümcül bir hastalığın pençesinde kıvrananlar,
 • Kemoterapi, radyoterapi ve ışın gibi tedavilerin zaman diliminde,
 • Alzheimer ve Parkinson gibi yaşlı yetişkinler,
 • Çok büyük bir yıkım uğrayıp psikolojik olarak bu durumdan çok etkilenenler,
 • Madde bağımlılığı olanlar,
 • Bedensel engeli olanlar,
 • Astım Hastalığına yakalananlar,
 • Ağır ve yatalak hastalar,
 • Beyin gibi hayati önem taşıyan alanlara darbe oluştuğunda,

 Uyku problemi yaşayanlar müzik terapisinden yardım alabilirler. Kısa süre içinde tüm bu zorlukları müzik terapisi ile azaltmak mümkün olacaktır

Müzik Terapistlerine Nerede İstihdam Olanağı Açılır?

Müzik terapistleri tıbbi ve psikiyatrik hastanelerinde, okullarda, gündüz bakım evlerinde, hasta evlerinde,  öze muayenehanede, yaşlılar evinde, rehabilitasyon merkezlerinde istihdam sağlanarak daha mutlu kişiler yetiştirilir.  Profesyonel müzik terapistleri belirli bir saat aldıkları eğitimler sonucunda uzmanlaşmış şekilde ders verme yetkisine sahiptir.  Amerikan müzik terapisi derneği bu alanı destekleyen ve yanında olan en önemli kurum niteliği taşımaktadır.  Kısacası müzik terapileri fiziksel ve psikolojik açıdan bireylerin tam iyilik halidir.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım

TOP
Formu Doldurun, Sizi Arayalım
WhatsApp chat