Başkent Kişisel Eğitim

İŞARET DİLİ EĞİTİMİ VE ÖĞRETİCİ TERCÜMANLIĞI SERTİFİKASI

Engelli bireyler için yaşamı kolaylaştırmak ve her an onlarla iletişime geçmek için profesyonel bir şekilde eğitimlerin sonucunda ortaya çıkan kocaman bir mutluluk görülmeye değer bir andır.  Özellikle işitme engellilerin hayatına özel bir iz bırakmak ve kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlamak için işaret dili eğitimi alınması zorunludur.  İşaret dili eğitimi ve öğretici tercümanlığı sertifikası için bazı önemli adımları bu alan ile ilgilenen eğitim merkezlerinde sağlam şekilde atmak gerekir.

İşaret Dili Nedir?

İşitme engellilerin kendi aralarında veya bu dili bilenlerin arasında el hareketleri ve yüz mimikleri ile birleştirilen görsel bir dil olarak tanımlanır. Sağır ve dilsiz bireylerin bu hareketler neticesinde anlatmak istediklerini anlatarak etkili iletişime tanıklık ederler.  Bu eğitimi alan bireyler yaşamları boyunca işaret dilini kullanarak çevrelerindeki kişilerin de bu dili öğrenmelerini sağlamaktadırlar. Türkiye’de bilinen ve kayıtlarla doğrulanan 2,5 milyon işitme engelli olduğu düşünülürse işaret dilini öğrenmenin daha kolay olabileceği düşünülmektedir.

İşaret Dili Eğitimi ve Öğretici Tercümanlığı Sertifikası Nasıl Alınır?

İşitme engelli kişilerin hayatını kolaylaştırmak ve iletişimleri için tüm engelleri kaldırmak alınacak bu sertifikayla mümkün olacaktır. İşaret dili eğitimini alan tüm kursiyerler ilgili kurslara başvuru yaparak tüm şartları detaylı bir şekilde konuşur. Sonrasında kursiyer olarak eğitimlere katılan kişiler işaret dilinin tüm boyutlarını öğrenerek değerlendirmeye tabii tutulurlar.  Kurslara başvurular esnasında belirtilen tutar ise bankaya yatırılarak, ders programı uzman eğitmenler tarafından hazırlanarak sunulur.  İşaret dili eğitimi için özel ders saatlerine bağlı kalarak belirli bir program doğrultusunda kurslar bitirilir.  Sonuç olarak başarılı olan kursiyerler işaret dili eğitmenliği ve öğretici tercümanlığı sertifikası verilir.

İşaret Dili Eğitimi ve Öğretici Tercümanlığı Sertifikasını Kimler Alabilir?

İşaret dili eğitimi almak ve alanında kariyer sahibi olmak isteyenler bu eğitimi diledikleri zaman diliminde başvuru yaparak katılabilirler.  İşaret dili öğretici ve tercümanlığı sertifikası alabilmek için en az ön lisans mezunu olmak gerekir. Bu alanda ilgili meslek sahibi olanlar sertifika alarak engelli bireylerle bu alanda daha iyi iletişime geçip ders verebilirler. İşaret dili ve öğretici eğitmenleri 18 yaşından büyük olmalı ve ilgili kurumlarda görev sahibi olmaları gerekir.

İşaret Dili Eğitimi ve Tercümanlığı Dersleri Kaç Saattir?

Sağır ve dilsiz kişilerin hayatlarını kolaylaştırmak için alınacak eğitimler doğrultusunda kaliteli bir iletişim sağlanabilir.  İşaret dili eğitimi ve tercümanlığı sertifikası eğitimleri genel olarak 120 saat olarak verilir. Eğitim merkezinde uygun dersliklerde işaret dili eğitimi 120 saat , işaret dili öğretici ve tercümanlığı eğitimi ise 200 saat olarak ayarlanır.  İşaret dili eğitimi ve tercümanlığı kapsamında uzman eğiticiler tarafından kursiyerlerin düzenli katılımları sonucunda eğitimler belirli bir düzen içerisinde verilir. Yüz yüze ve onlıne şekilde verilen eğitimler sayesinde bu sertifika MEB onaylı olarak kişilere değerlendirmelerden sonra verilir.

İşaret Dili Eğitimi ve Sertifikası Eğitim Derslerinin Ana Başlıkları

İlk olarak işaret dili eğitimi almak için bu alana duyulan istek önemlidir. İşaret dili eğitimi sertifikası edinmek için alınması gereken dersler;

 • İşaret dili ve çevre
 • Okul ve eğitim işaretleri
 • Gıda ve giyim işaretleri
 • Dil bilgisi kavramları
 • Duygular ve eşyalar
 • Zaman ve zaman dilimleri
 • Trafik ve canlılar
 • Meslek grupları
 • Karşılıklı konuşmalar

 

                                 İşaret Dili Öğretici ve Tercümanlığı Eğitiminde Verilen Önemli Ders Başlıkları;

                                

 • İşaret dili genel özellikleri
 • İşaret ve beden dili ilişkisi
 • İletişim ve günlük konuşma dili

                                

                                 İşaret Dili öğreticiliği ve tercümanlığı eğitiminden hemen sonra uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda alınan sertifikayla, işitme engelli bireylerin yaşamlarına sihirli bir dokunuş yapılır. İşaret dili eğitimleri uygun merkezlerde birebir ve uzaktan eğitim şeklinde verilir. Her kelimenin el işaretleriyle anlatılması için mutlaka profesyonel şekilde eğitimlerin alınması ve sürekli pratiklerle geliştirmek mümkündür. İşaret dili eğitim sertifikası alan bireyler bu alanda kariyerlerini bir adım öne taşıyabilirler.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım

TOP
Formu Doldurun, Sizi Arayalım
WhatsApp chat