Başkent Kişisel Eğitim

OYUN TERAPİSİ SERTİFİKASI

Dünyaya gelen bir bebeğin ilk aşamada sadece beslenme ve uyku ihtiyacının giderilmesi gerekir.  Ancak 3 yaş grubundan sonra kaliteli zaman geçirmenin ilk durağı eğlenceli ve sistemli oyun terapisidir. Ebeveynler bu konuda çocuklarının iyi bir oyun dünyasında yer almaları için profesyonel bir destek arar.  Aşılamayan sorunlar, çocukların iç dünyasında büyüttüğü ufak problemler için uzman desteği her zaman ön planda olmalıdır. Oyun terapisi için gerekli eğitimlerin alınması ve bu eğitimlerden sonra sertifika ile belgelendirilmesi zorunludur.  Çocukların kendilerini ifade edebilmeleri için en verimli saat oyun saatidir.  Oyun esnasında çocuğun psikolojisi, düşüncesi ve anlatmak istedikleri bu alanda uzman kişiler tarafından rahatlıkla anlaşılabilir. Onları etkilemeden sadece izlerinde yürüyerek ufak ipuçlarıyla bir çocuğun ne istediği kolayca oyun terapistleri tarafından anlaşılır.  Bireylerin oyun terapisi sertifikası alabilmeleri için deneyimli eğitim kurumlarından destek almaları gerekir. Bu konuda kendine güvenen kurum olarak tüm destek sağlanmalıdır.

Oyun Terapisi Ne Anlama Gelir?

03-11 yaş grubu çocukların içlerinde yaşadıkları olay veya kötü bir durum oyun oynama sırasında tamamen şeffaf hale gelebilir. Oyun terapisi, uzmanlık eğitimi almış kişilerin çocuklara oyun esnasında uygun sorular yönelterek yaşadıkları dünyayı sistemli bir şekilde öğrenmektir.  Psikolojik veya fizyolojik açıdan çocukların en iyi değerlendirildiği ortam oyun oynandığı zaman dilimidir.  Terapistler, çocukların yanında olarak izinde yürürler. Oyun terapisi sayesinde gizli kalan ve açıklanamayan birçok problem eğlenceli dakikalarla çözüme kavuşmuş olur.

Oyun Terapisti Sertifikası Neden Alınır?

Çocukların sıkıntılarına, isteklerine ve problemlerine destek amaçlı oyun sırasında onlarla birlikte olmaya karar veren bireyler özel eğitimlerden geçerek riccon onaylı sahip olabilirler. Planlı, disiplinli ve sistemli şekilde devam eden derslerin sonunda hak kazanılan oyun terapisi sertifikası birçok iş fırsatını da beraberinde getirecektir.  Anaokullarında, kreşlerde, okullarda ve çocuk gelişimi ile ilgili birçok alanda istihdam sağlamanın tek yolu bu sertifikaya sahip olmaktan geçmektedir.  İlgili eğitim kurumları belirli bir saat ders gören kişilerin oyun terapisti sertifikasını uygun şartlarda eğitim saatine göre kazandırmaktadır.  Çocuklarla keyifli zaman geçirmek ve onların minik yüreklerine dokunmak için yolunuz mutlaka ilgili bir eğitim kurumundan geçmelidir.

Kursa Nasıl Kayıt Yapılır?

Uzman oyun terapistliği için gerekli olan eğitim, belirli bir ücret karşılığında deneyimli ekip tarafından verilmektedir. Başvurular kurs tarafından aynı gün içerisinde onaylanıp kursiyerlere kullanıcı adı ve şifre verilir. Bu şifreye gönderilen bağlantıya giriş yapılarak ilgili web sitesine yönlendirilir. Uzaktan eğitim şeklinde verilen oyun terapistliği sertifikası genel merkez tarafından onaylandıktan sonra Riccon onaylı olarak sunulacaktır. Kişilerin alması gereken dersler bu bağlantı üzerinden internet aracılığı ile son şekilde aktarılmaktadır. 

Oyun Terapistliği Sertifikasını Kimler Alabilir?

Her çocuk özeldir. Farklı ailelerde yetişen ve birçok problemle karşı karşıya kalan çocukların oyun eşliğinde açılmaları onların ruhsal ve bedensel sağlıklarının korunacağı anlamına gelecektir. Bunun için eğitim görmek isteyenler belirli şartlara uygun olmalı ve belirli okullardan mezun olmaları gerekir.  Oyun terapisti sertifikasını ebeveynler, psikologlar, psikolojik danışmanlar, pedagoglar, aile danışmanları, çocuk gelişim uzmanları, psikiyatrlar, özel eğitim uzmanları, duyu bütünleme uzmanları, okul öncesi öğretmenler ve tüm meslek dalarlının bölümlerinde aktif okuyan lisans 3. ve 4. sınıf öğrencileri alabilirler.  Uzaktan eğitimin aksatılmayarak devam ettiği derslerden başarılı olunduğunda oyun terapisti olarak yaşamlarını sürdürebilirler.

Çocuk Terapistlerinin Çocuklara Kattığı Olumlu Yönler

Bazı çocuklarda yaşanılan olumsuz davranışlar onların geleceğini etkiler. Bu sebepten oyun terapistliği eğitimi alan bireyler, onların içinde bulunduğu kötü durumu daha yaşanabilir bir ortama çevirmek için tecrübelerini kullanarak psikolojik açıdan daha rahat olmalarını sağlarlar.  Alanında uzman terapistler daha mutlu, özgüvenli, saygılı, sevgi dolu ve kendine güvenen çocuklar için oyun sırasında kocaman ve eğlenceli bir dünya yaratabilirler.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım

TOP
Formu Doldurun, Sizi Arayalım
WhatsApp chat