Başkent Kişisel Eğitim

EMLAK DANIŞMANLIĞI SERTİFİKASI

Çok eski yıllardan beri süregelen emlak bürosunda çalışma olanağı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan emlak danışmanlığı yönetmenlik ve yasası yürürlüğe konulana kadar sertifika şartı aranmaksızın devam etmekteydi.  Ancak son zamanlarda emlak danışmanlığı yapılabilmesi için bazı önemli belgelere sahip olmak gerekir.

                                         Genel olarak bakılacak olursa tüm Türkiye’de ev alım satımlarında veya kiralamalarda emlak danışmanlarına başvuru yapılır. Bütçeye ve isteğe göre talep edilen gayrimenkul çeşitleri kalite standartları çerçevesine satılır veya kiraya verilmektedir.  İçinde bulunduğumuz yıldan itibaren artık herkes istediği gibi emlak danışmanlığı yapamayacak olması, emlak danışmanlığı sertifikasına gösterilen ilgiyi arttırmaktadır. Bu konuyla ile ilgili önemli açıklamalar onlıne şekilde tüm ilgililere duyurulur.  Ev, dükkân, arsa ve işyeri gibi taşınmaz malların alım ve satımlarında emlak danışmanlarının sunduğu kolaylıklar sayesinde kişiler daha rahat ederler.  Emlak sektöründe ihtiyaç duyulan en önemli unsur güvendir. Bu sayede emlak danışmanlarının müşterilerine sundukları güven ile müşterilerinin beğenisini kazanırlar.

Emlak Danışmanlığı Sertifikası Zorunlu Mudur?

Emlak danışmanı olan milyonlarca kişi artık emlak danışmanlığı sertifikası olmadan görev yapamayacaktır. Bu belgenin alınabilmesi için gerekli eğitimlerden geçme artı aranırken, emlak danışmanlığı yasasının yürürlüğe girmesinden sonra kaçak olarak çalışan kişilere de para cezası kesilir.  ‘Meslek ve unvan yetkilerini haksız kullananlara’ yaklaşık olarak 50 bin TL- 400 bin TL arası para cezası kesilir. Emlak bürosu sahibi olanlar veya bu işle uğraşanlar mutlaka emlak danışmanlığı sertifikası almak zorundalardır. Bu sertifikanın olmaması bireylerin emlak danışmanı olamayacaklarının en resmi göstergesidir.  Bu nedenle emlak danışmanlığı sertifikası resmi olarak zorunlu hale getirilmiştir.

Emlak Danışmanlığı Sertifika Eğitimi Nasıl Yapılır?

Emlak danışmanlığı mesleğini seçenler veya şuan aktif olarak çalışan kişiler edinecekleri sertifika ile tüm dünyada kendilerini ispat ederler.  Emlak danışmanlığı sertifika eğitimi uzmanlar tarafından 200 saatlik zaman dilimi üzerinden verirler.  Emlak danışmanlığı eğitimleri internet aracılığı ile uzaktan verilmektedir.  Emlak danışmanlığı sertifikası alma sürecinde diğer rutin işlerde kolaylıkla aksatılmadan yapılabilmektedir.  Emlak danışmanlığı sertifikası eğitimlerinde adayların her konuda bilgilendirilmesi için tüm detaylar aktarılır. Kanun, kanun hükmünde kararname, tüzük, yönetmelik, genelge ve tebliği gibi konularda da yetiştirilmeleri sağlanır. 

Kimler Emlak Danışmanı Olabilir?

Emlak danışmanlığı bürosu açarak hizmet vermek isteyenler, ilk önce zorunlu bırakılan eğitimi almaları gerekir.  Emlak danışmanı olabilmek için en az orta öğretim kurumundan mezun olmak aranan ilk şarttır. Emlak danışmanlığını aktif olarak yapan kişilerde en az ilkokul veya okuryazar şartı aranır. Emlakçılık yapan ve hali hazırda bu görevi üstlenen kişilerde emlak danışmanlığı sertifikası alabilirler.

Emlak Danışmanlığı Sertifikasının Özellikleri Nelerdir?

Emlak bürosu olan bireyler veya ilk kez bu istihdam alanına adım atmak isteyenlerin edinmeleri gereken sertifika, özel eğitim merkezleri tarafından verilmektedir. Emlak danışmanlığı sertifikası Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olup birçok alanda geçerliliğini korumaktadır. Emlak danışmanlığı için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından mecbur bırakılan MEB onaylı sertifikalar belirli bir eğitimden geçtikten sonra edinilmektedir.  Emlak danışmanı sertifikası için kursa devam zorunluluğu olmadan tamamen onlıne şekilde eğitimlere kat ılınılması sonucunda sertifikalar özel programlar sonucunda verilir.

Emlak Danışmanlığı Sertifikası Olmadan Bu Meslek Yapılabilir mi?

Emlak bürolarında aktif olarak çalışan her birey mutlaka sertifika sahibi olması gerekir. Emlak danışmanlığı sertifikası sahibi olmayan hiçbir kimse bu görevi asla ve hiçbir şekilde yapamaz.  Emlak danışmanlığı sertifikası alabilmek için mutlaka ilgili kurslardan destek alınmalı ve derslere onlıne şekilde düzenli olarak dahil olunması gerekir. Emlak danışmanlığı sertifikası her ofiste mutlaka yer alması gerekir. 

Formu Doldurun, Sizi Arayalım

TOP
Formu Doldurun, Sizi Arayalım
WhatsApp chat